Mandag d. 21. maj 2018 - Årgang 13

Flere medaljer til Løgstør HK

16-04-2018

Udover lørdagens flotte guldmedaljer til U14 piger, som vandt Jysk Mesterskab, blev det til endnu flere medaljer til flere ungdomshold i Løgstør Håndboldklub her i weekenden.

Fire hold havde valgt at slutte sæsonen af med deltagelse i Nøvling Cup, og alle fire hold nåede frem til medaljekampene, som blev spillet søndag i Gistrup Hallerne.

U10 drenge 1:

Efter tre vundne puljekampe fredag og lørdag kunne drengene kåres som puljevindere, og de var dermed klar til A-slutspillet og semifinale søndag imod Kjellerup HK. Den kamp blev også vundet, og holdet var således klar til finale imod hjemmeholdet fra Nøvling IF. En tæt kamp sluttede 11-11, og det skulle derfor afgøres i omkamp til først scoret mål, hvem der skulle have guldet med hjem. Efter næsten 2 minutters spil var det Løgstør HK, der fik scoret, og efterfølgende kunne de løfte pokalen.

Holdet bestod af: Emil Gammelholm, William Pedersen, Patrick Toft, Nicklas A. Pedersen, Jeppe Juul, Nicolaj Svenningsen, Magnus Skyldahl, træner Kristian Skyldahl og træner Sine Gammelholm.

U10 drenge 2:

Drengene blev lørdag nummer 3 i deres indledende gruppespil, hvilket betød, at de søndag skulle spille B-slutspil. Efter en semifinalesejr over Nøvling IF skulle de spille finale imod Tornby IK. De viste sig desværre at være bedre end Løgstør HK, og derfor blev det til flotte sølvmedaljer til drengene fra Løgstør HK.

Holdet bestod af: William Nielsen, Mads-Emil Christensen, Jeppe Kortegaard, Kris Adolfson, Oliver Andersen, Noah Veggerby, Gustav Lucassen, Mikkel B. Hald, træner Kristian Skyldahl, træner Trine Zimmer og træner Rikke Christensen.

U12 piger:

Tre sikre sejre fredag og lørdag gav pigerne en flot 1. plads i deres indledende pulje. Dette gav pigerne adgang til A-slutspillet, som de indledte søndag med en 9-8 sejr i semifinalen over Kjellerup HK, og dermed var pigerne klar til finale imod Visse IF. Den blev en spændende finale, som pigerne førte igennem hele kampen, og de kunne efter en sejr på 10-9 løfte pokalen og modtage fortjente guldmedaljer om halsen.

Holdet bestod af: Sofie Haldrup, Helene Mortensen, Laura A. Pedersen, Julie Rasmussen, Julie Holm, Sofie Strange, Clara Eskildsen, Andrea Myrup Gregersen, Frida Traberg, Anna Fjordbak, Cecilie Zimmer Hedegaard, træner Ulla Rask og træner Karsten Pedersen.

U12 drenge:

Efter én sejr, én uafgjort og to nederlag blev det til en 3. plads i grundspillet, hvilket gav drengene direkte adgang til B-finalen imod hjemmeholdet fra Nøvling IF. Det blev til en flot finalesejr til drengene fra Løgstør HK med cifrene 12-6, og de kunne derfor efterfølgende lade sig hylde med guldmedaljer. 

Holdet bestod af: Magnus Mærsk, William Mortensen, Rasmus Sloth, Mikkel B. Rasmussen, Emil Hansen, Frederik Hansen, Oscar Bertelsen, Emil Bach Mikkelsen, Mads Andersen, Oliver Hansen, Marcus Falkesen, Daniel Strømgaard Pedersen, Victor Schørring, Mathias Zimmer Olsen, træner Mathias Ahlburg, træner Jens Egelund og træner Gert Schørring.

Grundlagt 1. februar 2006         Redaktør: Jacob Dalgaard           Telefon: 3012 6000             info@lokaltindblik.dk 

Weltklasse!