Tekst: Per Lyngby
Der var tale om et tidligt topopgør i serie 3, da Hornum søndag eftermiddag tog imod IK Rosendal hjemme på Hornum Stadion. En eventuel vinder ville befæste sin plads i toppen, medens et nederlag ville betyde en placering i det tætte midterfelt.
Og det blev Hornum, som befæstede førstepladsen med en sikker sejr på 3-0, som bringer holdet op på 10 point efter 4 kampe - lige efter liger Doense med 7 point for en kamp mindre.
Formand Johnny Nielsen var da også tilfreds med, hvad han så markedsbyen udvalgte levere søndag eftermiddag:
“Ja meget! På de parametre, der afgør kampe, var vi et niveau over gæsterne, så det var meget tilfredsstillende at få et fortjent udbytte af anstrengelserne”, lød det fra Johnny Nielsen.
Mikkel Krzyrosiak Pedersen bragte Hornum foran kort før pausen, og i anden halvleg var det Simon Baade og Nicklas Sigvardsen Nielsen, som slog sejren fast.