Efter en langvarig og gennemgribende renovering er Groes Bageri klar til åbning i nyt bageri i dag.
Bageriet er helt nybygget, og bagerforretningen og caféen er gennemrenoveret. I dag er Groes Bageri så klar til at åbne op i sit nye domicil i Østerbrogade i Løgstør.
Allerede i går kunne kunder komme ind og smugkigge i bageriet, da familien Thomsen holdt reception, og de mange gæster blev trakteret med lækkerier fra bageriet og noget at skylle ned med.
Siden 1985 har Inga Thomsen sammen med sin nu afdøde mand Jan drevet bageri fra Jernbanegade 7. I går klokken 12 blev det sidste brød langet over disken fra denne adresse.
Ved nytårsskiftet for 16 måneder siden overtog de Keld Dals bagerforretning i Østerbrogade 16 med henblik på at flytte op i den mest centrale del af byen. Her blev det meste jævnet med jorden fro at give plads til et nyt og moderne bageri.
Efter faderens død er sønnerne Nikolaj og Morten Thomsen på 23 og 29 år trådt ind som medejere. De er begge udlært bagere i forældrenes bageri.
Det nye bageri er udstyret med det nyeste af det nyeste indenfor branchen. Målt på kvadratmeter er der ikke meget ekstra plads i det nye, men indretningen er langt bedre og mere rationel, siger Nikolaj Thomsen. Ude i den nye flotte butik, hvor caféen er integreret, vil der også komme nye lækkerbidskner på hylderne. Ikke kun nye brød, men også salatbar og andre ting som en cafégæsts hjerte kan begære.
I selve bageriet får Nikolaj og Morten hjælp fra 2 svende og 2 lærlinge. Inga Thomsen har butiken som ansvarsområde, og her er de 4 fastansatte plus nogle deltidsansatte.
Det gamle bageri i Jernbanegade er solgt til Vesthimmerlands VVS. Hvad det skal bruges til, ønsker indehaver Thomas Jacobsen endnu ikke at røbe.
På det øverste billede ses fr venstre Nikolaj, Inga og Morten Thomsen.