Limfjordsmuseets Sømandskor har været på den årlige udflugt med Museumsbussen. I år gik turen til Slettestrand, hvor det blev til et besøg på Han Herred Havbåde. Et historisk træskibsværft, som arbejder med at bygge moderne træ havbåde, som kendes fra bl. a. Vester Thorup og restaurering af historiske både.
Besøget blev indledt med et stort kaffebord. Derefter var der en rundvisning på værftet af bestyrelsesformand Thomas Højrup. Han fortalte om værftets arbejde med nybyggeri og vedligehold af fiskerbåde på vestkysten og om arbejdet med historiske skibe, hvilket passer godt med Limfjordsmuseets arbejde med skibshistorien.
Sømandskoret fik også et indblik i det nuværende kystfiskeris problemer med kvotekonger og baroner og ikke mindst hollandske bomtrawlere, der støvsuger havbunden for liv, ødelægger fangstpladser, og dermed fratager de små fiskere deres eksistensgrundlag. Det gav stof til eftertanke. Besøget afsluttedes med en lille koncert i værftets værksted.
Efter besøget i Slettestrand gik turen ad naturskønne veje til Attrup Havnecafe ved Limfjorden til en dejlig middagsmad. Efter middagen var der tid til koncert og sang.
Også hjemturen til Løgstør bød på naturskønne veje og et besøg i Husby Hole syd for Fjerritslev. Husby Hole var hjemsted for et stort slag i 1400 tallet mellem nordjyske bønder og adelen.
Sommersæsonen er dermed slut for koret. Nu står den på øvning på Røde Kors Hjemmet afbrudt af indendørs koncerter.