Læserbrev af byrådsmedlem Liselotte Lynge Jensen, Danmarksdemokraterne Vesthimmerland:
Da jeg i sin tid stemte for udpegningen af arealet Svoldrup Kær til energipark, var det i den tro, at der kun var tale om et PtX-anlæg og udvidelse af de eksisterende 8 møller, som skulle forsyne det nuværende biogasanlæg med strøm.
Byrådet havde af flere omgange haft små projekter på bordet hvor vi spredte små vindmølleparker i kommunen, og dette projekt kunne samle der hvor der allerede var møller, det gav mening.
Byrådet havde været på besøg på Biogasanlægget, som kunne fortælle at deres elforbrug er skyhøjt, og det ville give mening at den strøm de bruger blev grøn strøm.
Men nu ser projektet helt anderledes ud, og det har udviklet sig til noget, jeg ikke kan bakke op omkring.
Der er allerede de 2 områder nord for Svoldrup Kær på bordet, og siden får vi også at vide at Bio Gassen skal udvides til et 4 gange så stort anlæg.. Her må jeg lige minde om, at Byrådet har givet hinanden håndslag på at de ikke får lov at udvide FØR de har styr på lugtgener og udledning i åer og vandløb...
Allerede i maj var jeg skeptisk overfor projektet, og den retning det bevægede sig i. Min holdning har ikke ændret sig, og jeg vil derfor ikke lægge stemme til, at vi skal opstille solceller på brugbar jord og producere meget mere strøm, end elnettet er udbygget til at kunne klare.
Det er ikke rimeligt overfor berørte naboer til potentielt store jernmarker, at vi skal være batteri for Nordtyskland, eller inddrage god landbrugsjord for at plastre det til med solceller og ødelægge livet på landet for mange borgere.
Bio Circ har været rundt og købe jord op, som ligger UDENFOR det område der er udpeget, det er ikke ok!
Vi ønsker at tale bosætning her i Vesthimmerland, MEN vi sparker til vores borgere med disse projekter, vi skræmmer borgere væk fra deres huse, og vi ødelægger årelange venskaber og naboskaber fordi vi ikke sætter foden i overfor denne adfærd.
En anden ting er, lige nu varsler Bio Circ at de vil til at sælge – hvad kommer det til at betyde for Vesthimmerland? Så kan det kæmpe anlæg komme på udenlandske hænder..
Det er de færreste, som har købt en bolig med det formål at se ind i en mark sort af solceller. Det er nok nærmere grønne marker og fritgående rådyr, man bosætter sig efter, og sådan mener jeg fortsat det skal være.
Hvis vi vil gøre alvor af vores ambitioner om at få flere tilflyttere til Vesthimmerland, bliver vi nødt til at sikre at udsynet til kornmarker ikke erstattes af jernmarker. Det er der ingen, der flytter på landet for at se ind i, og det synes jeg, vi som byråd skal lytte til.
For et par måneder siden var jeg for anden gang på Green Lab i Skive, der fik vi et meget interessant foredrag af deres CEO.
Han kunne fortælle at alt det vi har gang i, det er helt urealistisk, det kan vores elnet slet ikke klare, og ja man er igang med at udbygge elnettet, men det er ikke færdigt lige nu og her, det er et kæmpe arbejde.
Han fortalte også, at man ikke kan nå at producere alle de solceller og vindmøller som der er planer om i Danmark, for så ville man skulle producere lige så meget på 3-4 år, som man har gjort de sidste 40 år, det kan ikke lade sig gøre. Ydermere var hans udsagn også at vi er nødt til at tænke andet end solceller og vindmøller.
Danmark kan ikke bruge alt den strøm som alle disse projekter kan generere, og hvor mange har ikke opdaget at vindmøllerne mange gange står stille, det vil de stadig komme til, for når tyskerne ikke har brug for vores strøm, så betaler de vindmølleejerne for at de står stille.
Igen, Vi skal ikke være batteri for tyskerne på bekostning af vores borgere i Vesthimmerland.
I Danmarksdemokraterne er vi ikke imod den grønne omstilling, men vi skal ikke tromle over borgerne i den grønne omstillings navn. I stedet mener vi, at vi i langt større grad skal fokusere på, at det bliver nemmere at opsætte solceller på tagene af bygninger og gøre det attraktivt for både kommuner og borgere at opsætte solceller på taget.
I den her konkrete sag har jeg hele tiden fået at vide, at det er op til byrådet at beslutte, hvad der skal ske på de udpegede områder, og hvornår der skulle ske noget, igennem hele forløbet. Som byrådsmedlem sætter jeg foden ned overfor flere solcelleparker i Vesthimmerland, og derfor stemmer jeg imod administrationens indstilling om at sende denne bekendtgørelse i høring, da jeg er imod projektet som det ser ud idag.