Vikingehåndværkere mødes i denne weekend til træf i Aggersborg, men en storm fredag eftermiddag gav udfordringer.
I dag klokken 10.00 åbnede Aggersborg Vikingehåndværkertræf ved ringborgen i Aggersborg efter en hektisk morgen. Stormen, der i går ramte Jylland, skånede ikke vikingelandsbyen, som var ved at skyde op højt oppe på bakketoppen ved Limfjorden.
Flere af vikingehåndværkerne havde rejst telte, mens andre valgte at vente. Det fortalte Henning Christensen, der er talsmand for vikingehåndværkertræffet, da han åbnede de to dages træf i formiddags. Men en aflysning er det ikke blevet til.
Uvejret har betydet, at 4-5 timers arbejde her til morgen er blevet gjort på halvanden til to timer, forklarede Henning Christensen til de første gæster på stedet. Derfor ville enkelte værksteder fortsat være i gang med at rejse telt eller reparere flænsede teltduge.
Antallet af vikingehåndværkere er rekordstort i år, og publikum kan opleve en lang række arbejdende værksteder fra vikingetiden, ild- og øksejonglering, hesteshow og guidede rundvisninger.
- Imens skal I forestille jer, at der her på pladsen engang har ligget 48 langhuse og cirka 5.000 mand, mens der ude i fjorden lå 100-500 vikingeskibe på vej på togt, lød opfordringen fra Henning Christensen.
Vikingehåndværkertræffet fortsætter søndag, hvor det endda er tilsmilet af solskin i følge vejrudsigten.
Sådan ser programmet ud:
LØRDAG 24/8 2024
10:00 Regitze Johnsen, Aggersborggaard holder åbningstale. Herefter åbner vikingetræffet og vikingerne arbejder og fortæller.
11:00 Rundvisning/fortælling om vikingeborgen ved Vesthimmerlands Museum.
Bagefter viser Regitze rundt og fortæller om på Aggersborggård
11:45 Valshamr flyver med og fortæller om rovfuglene (på ringborgen)
12:15 Ild- og øksejonglering
12:45 Hesteshow
13:00 Rundvisning på vikingeborgen (på engelsk)
14:15 Ild- og øksejonglering
14:45 Hesteshow
Ca. 15 Jernovnen åbnes
Ca. 15 Keramikmilen åbnes
16:00 Vikingetræffet lukker
Hele dagen i teltet:
Thy-Mors Detektorforening viser nogle af deres forskellige fund fra jernalderen og til nutiden.
Aggersund Kniplerne viser hvordan knuderne skal slås og de udstiller deres flotte arbejder.
Kan der købes øl, sodavand, kaffe/the og kage og i pølsevognen vil Aggersund hot stå klar når man bliver sulten.
Kan der læses om UNESCO projektet
SØNDAG 25/8 2024
10:00 Vikingetræffet åbner og vikingerne arbejder og fortæller.:11:00 Rundvisning/fortælling om vikingeborgen ved Vesthimmerlands Museum
11:30 Valshamr flyver med og fortæller om rovfuglene (på ringborgen)
12:15 Ild- og øksejonglering
12:45 Hesteshow
13:00 Rundvisning på vikingeborgen (på engelsk),
13:00 Fællessang i kirken
14:00 Ild- og øksejonglering
Ca. 14 Jernovnen åbnes
Ca. 14 Keramikmilen åbnes
15:00 Vikingetræffet lukker
Hele dagen i teltet:
Thy-Mors Detektorforening viser nogle af deres forskellige fund fra jernalderen og til nutiden.
Aggersund Kniplerne viser hvordan knuderne skal slås og de udstiller deres flotte arbejder.
Kan der købes øl, sodavand, kaffe/the og kage og i pølsevognen vil Aggersund hot stå klar når man bliver sulten.
Kan der læses om UNESCO projektet