Håndbold: To sejre på 5 dage til Aars-herrer, som har 5 point ned til andenpladsen.
Med to sejre i den forløbne uge har Aars HK's herrer i 3. division sat sig solidt på puljens førsteplads med et forspring på 5 point ned til nummer 2, Nøvling. Tirsdag aften vandt Aars hjemme med 31-18 over Aabybro, og lørdag blev de fulgt op med endnu en hjemmesejr, da Nibe blev slået med 31-25. Dagen efter tabte Nøvling til Aabybro, og dermed ligner Aars allerede nu et hold, som kommer til at spille med i oprykningsspillet.
I damernes 3. division pulje 1 tabte Farsø med 25-27 til topholdet Tornby. Det betyder, at Farsø ligger sidst med risiko for at rykke ned. Holdene ligger tæt, så med sejre i de rigtige kampe, kan vesthimmerlændingene selv klare frisag.
Aars HK's damer, som spiller i 3. division pulje 2, ligger akkurat som herrerne på førstepladsen. Holdet vandt fredag med 33-14 over Mejlby-Haverslev, og da Aalborg HK samtidig tabte til Fjerritslev, var førstepladsen ledig.
I herrernes danmarksserie pulje 2 tabte Løgstør på udebane med 23-26 til Bjerringbro, mens Aars hjemme måtte se sig besejret med 25-27 af Mejlby-Haverslev. Aars ligger nummer 2 med 6 point, og Løgstør er næstsidst med 5 point.